TZ - Vlka na Mělnicku někdo zastřelil, podáváme proto trestní oznámení

Tisková zpráva AOPK ČR, partnera projektu OWAD

Vlka na Mělnicku někdo zastřelil, podáváme proto trestní oznámení

6. května 2019 - Vlka, který byl 9. dubna nalezen mrtvý v příkopu nedaleko obce Konětopy na Mělnicku, někdo zastřelil. Jedná se o první doposud zdokumentovaný případ nelegálního zabíjení vlků v ČR. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR proto podává trestní oznámení na neznámého pachatele [1]. To, že příčinou smrti zvířete bylo zastřelení, vyplývá z výsledků pitvy, kterou provedli experti Veterinární a farmaceutické fakulty v Brně. Protože na místě nálezu chyběly stopy po příchodu zvířete i po krvácení, lze usuzovat, že k zastřelení došlo jinde a poté bylo tělo pohozeno v příkopu u silnice.

„Vlků v České republice žije pouhých několik desítek a fakt, že někdo takto vzácná zvířata střílí, je opravdu ostudný. Není ale bohužel novinkou, že šelmy a dravci se u nás stávají obětmi pytláků – vloni byla nalezena zastřelená rysice v Beskydech, na Vysočině bylo za poslední měsíc otráveno několik orlů a výčet by mohl pokračovat. Doufám, že policie tentokrát viníka odhalí, hrozí mu až tři roky za mřížemi. Jsem přesvědčen, že pokud se jej podaří vypátrat, bude to působit jako výstraha a mnohým zvířatům to zachrání život. I bez pytláctví to v naší krajině s hustým automobilovým provozem nemají lehké,“ vysvětluje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Na mrtvou vlčici, která byla pohozena v příkopu u silnice mezi obcemi Konětopy a Sudovo Hlavno, upozornil starostu obce Čečelice anonymní nálezce. Zvíře na jeho žádost pak zajistil student postgraduálního studia Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity a zároveň člen mysliveckého sdružení Čečelice – Konětopy, který je předal expertům na velké šelmy z ČZU [2] a AOPK ČR.

„Zatím nemáme definitivní výsledky genetických testů, nevíme tedy, zda mrtvá vlčice pochází z nejbližší oblasti stálého výskytu, tedy z CHKO Kokořínsko – Máchův kraj. Ale protože se jedná o mladé zvíře, je to v každém případě citelná ztráta pro naši přírodu. Za poslední tři roky je to už několikátý vlk, o kterém víme, že zahynul vinou člověka – ať už po střetu s autem, nebo nyní následkem zastřelení,“ konstatuje Ladislav Pořízek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, ředitel regionálního pracoviště Správa CHKO Kokořínsko – Máchův kraj.
„Na příkladu Dánska lze doložit, že pachatele ilegálních ataků je možné dopadnout. Vloni byl usvědčen lovec, který odstřelil jednoho z prvních zdejších vlků. Policie jej obvinila na základě forenzních důkazů [3],” konstatuje Aleš Vorel z České zemědělské univerzity, Fakulty životního prostředí, který se problematikou vlků zabývá.

„Víme, že přítomnost velkých šelem může vzbuzovat nelibost, třeba u chovatelů hospodářských zvířat. Právě proto jim stát případné škody hradí, je možné získat finance i na preventivní zabezpečení stád. Zkušenosti z okolních států, například z Německa ukazují, že v krajině je možné hospodařit a zároveň tu mohou žít i divoké šelmy. Vlci plní v naší přírodě důležitou roli – pomáhají totiž snižovat počty přemnožených prasat divokých, jelenů a srnců, kteří působí velké škody v lesích a na polích. Divoce žijící zvířata tvoří podle výzkumů více než 98 % vlčí potravy, domácí zvířata maximálně 2 %,“ dodává František Pelc.

Podrobnosti o vlcích, zabezpečení stád i postupu při náhradě škod jsou přehledně k dispozici na www.navratvlku.cz.  


Poznámky:
[1] Úmyslné usmrcení kriticky ohroženého druhu živočicha v rozporu s ust. § 50 odst. 2  zákona o ochraně přírody a krajiny je trestným činem ve smyslu ust. § 299 odst. 2 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, v platném znění.
[2] ČZU je hlavním nositelem projektu Objektivní akceptace vlka v člověkem pozměněné příhraniční krajině (OWAD), který byl podpořen Evropskou unií prostřednictvím Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Programu přeshraniční spolupráce Česká republika - Svobodný stát Sasko 2014-2020.
Kromě vědců z Fakulty životního prostředí ČZU se na projektu z české strany podílí Ministerstvo životního prostředí ČR (MŽP) a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR), která má klíčovou úlohu při práci s veřejností – spravuje například webové stránky www.navratvlku.cz, které poskytují aktuální informace o vlcích, preventivních opatřeních na ochranu stád a možnostech podpory chovatelů. Za německou stranu je projektovým partnerem Senckenbergská přírodovědná společnost zastoupená Muzeem pro přírodovědu ve Zhořelci (Museum Görlitz).
[3] https://www.unilad.co.uk/animals/hunter-shoots-dead-one-of-only-wild-wolves-in-denmark/

Kontakt:
Karolína Šůlová, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, e-mail: karolina.sulova@nature.cz, tel: 724 102 406

Soubory ke stažení

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.