Atraktivita a veřejná pozornost problematiky nás vedla k rozhodnutí vyprodukovat dokumentární film o aktivitách samotného projektu a okolnostech souvisejících s návratem vlka jako vrcholového predátora do lidské blízkosti. Film ilustruje zejména odborný a aplikovaný přístup související v nejširším slova smyslu s výzvou, kterou obnovované soužití lidí a vlků představuje. Film je určen pro veřejnost všeho věku a bude primárně poskytnut orgánům ochrany životního prostředí a vzdělávacím institucím. Výroby filmu o projektu OWAD se chopila dvojice filmařů Sebastian Koerner z Německa a za českou stranu Michal Gálik. Film ilustruje aktivity a postupy odborníků související s návratem vlků do středoevropské krajiny prostřednictvím práce projektových partnerů a přidružených specialistů. Zachycuje také reakci veřejnosti na novou situaci a popisuje proces návratu vlků a jeho příčiny. Scénář filmu napsali Sebastian Koerner, Michal Gálik a Tomáš Jůnek. Režisérem je Michal Gálik. Film je v českém a německém jazyce s titulky. Stopáž filmu je 26 minut a jeho premiéra pro veřejnost proběhla v rámci pražské sekce Academia Film Olomouc (AFO), kterou spoluorganizovala Česká zemědělská univerzita v Praze v termínu 5. až 8. října 2020.
Anotace filmu: Vlk znovu osidluje Evropu a jeho staronovým domovem se stává i Česká republika. Přizpůsobivost vlků část společnosti fascinuje, ale současně vyvolává i starosti a obavy. Lidmi nejpronásledovanější šelma sama našla své místo v dnešní středoevropské kulturní krajině. Najdou i lidé vůli sousedit s vrcholovým predátorem? A co je vše proto potřeba udělat? Česko-německá spolupráce odborníků ukazuje, že kdysi nemyslitelné soužití možné je.
Jako meziprodukt z bohatého filmového materiálu, pořízeného během natáčení, vznikly v roce 2019 v průběhu tvorby finálního filmu tři minutová videa určená pro potřeby propagace projektových aktivit:
Návrat vlků: https://youtu.be/4NfEeBGREDk
Monitoring vlků fotopastmi: https://youtu.be/gzG-eBlEeXs
Prevence vlčích škod: https://youtu.be/LJ9C5ClmzSo