Kudy a chodí a kde se pasou jeleni?

Celkem 24 z plánovaných 30 telemetrických obojků již běhá v terénu v národních parcích České a Saské Švýcarsko. Odborníci z České zemědělské univerzity v Praze a z Technické univerzity v Drážďanech měli v posledních měsících napilno. Jejich úkolem bylo uspání jelenů evropských a nasazení ušních známek a telemetrických obojků za účelem sledování jejich pohybu. Moderní technologie nám ovšem umožňují sledovat i konkrétní aktivity jelenů a to díky akcelerometrům a megnetometrům, senzorům, které nám prozradí, kterým směrem jedinec jde, či jak vysoko má hlavu. Data z obojků nám tedy již neukazují jen strohé body na mapě v nastavené frekvenci dat, ale konkrétní trajektorii pohybu daného jedince. Co se stane, když se k obojkovanému jelenu přiblíží obojkovaný vlk? Změnily se pohybové návyky jelenů s příchodem vlků? Mění se pohybové aktivity jelenů v průběhu dne či sezóny? Na to všechno se budeme snažit v rámci projektu REDEMA najít odpovědi.